Miért fontos a talajlazítás?
A feltételek megteremtésének legfontosabb feladatai a talajszerkezet javítása és a vízelvezetés biztosítása.
Mikor van igazán szükség a talaj meglazítására?
A hosszan tartó esős időszakok, a járműterhelések mind felelősek azért, hogy a föld tömörödik és ezáltal a vízelvezető pórusai eltűnnek. Ezekben az esetekben csak lazítással lehet javítani a talaj minőségén, mégpedig egy eladó eke beszerzésével és egy talajlazító segítségével. Akkor lesz sikeres a talajlazítás, ha a talaj tömörödése valóban problémás és ha a vízelvezetés tényleg nem jó. Nem szabad túlzásba sem vinni, mert azzal energiát pazarolunk és károsan hathat azokra a berendezésekre is, amellyel a talajt megműveljük.
Tehát első körben érdemes ellenőrizni, hogy tényleg van-e probléma a talajjal, azaz a felső rétegek tömörödnek-e, sűrű-e a talajréteg és esetleg a mélyebb részeken történt-e a tömörödés. Az ellenőrzést úgy végezhetjük el a legegyszerűbben, ha megfigyeljük, hogy a minta gödörben azonosítható-e a probléma. Ha elváltozást tapasztalunk, akkor bátran bevethetjük a mezőgazdasági gépeket a probléma megoldására.
Mire figyeljünk oda vásárláskor?
Mielőtt azonban a talajlazító kínálatot megnézzük, hogy beszerezzük a megfelelő munkagépeket a talajlazításhoz, gondoljuk át, hogy mekkora a munkamélység tartománya, mennyire szükséges meglazítani a földet, mekkora területről van szó és mennyi pénzünk van a beszerzésére. A talajlazítónak minden esetben igazodnia kell a már meglévő traktorunkhoz, főleg, ami a fogak számát illeti. Az is fontos, hogy mekkora a keréktávolság, hiszen ehhez mérten lesz pozícionálva a mélység is. Fontos a csatlakoztatási lehetőség is, hiszen nem mindegy, hogy hány pontos felfüggesztéssel rendelkezik a talajlazító és az illeszkedik-e a már meglévő mezőgazdasági munkagéphez.
Első körben talán könnyű feladatnak tűnhet a talajművelés, de egyáltalán nem az. Nagyon sok mindenre oda kell figyelni ahhoz, hogy ne rontsuk el a föld minőségét. Hiába akarunk jót, ha azt nem a megfelelő eszközökkel és nem a megfelelő időpontban tesszük meg. Annak érdekében, hogy a teljes munkafolyamat ne menjen kárba, végezzük el a terület alapos felmérését mielőtt belefognánk a talaj megművelésébe. Mivel ez egy nagy energia- és anyagigényű művelet ezért nem érdemes elkapkodni egyetlen lépést sem.